Jabllanoviq s’shkon në Gjakovë, lënda kalon në Prokurorinë Speciale

Autori:Avdyl Pajaziti

Para Prokurorisë Themelore në Gjakovë sot u panë disa përfaqësues të shoqërisë civile, të cilët patën ngritur padi ndaj ish-ministrit Aleksandar Jabllanoviq për deklaratat e tij çnjerëzore në janar të këtij viti, kur nënat gjakovare i pati quajtur egërsira.

Por, megjithëse ai sot do të duhej të paraqitej në Prokurorinë e Gjakovës, Jabllanoviq sot nuk u pa në këtë vend.

Më herët Jabllanoviq pati deklaruar se “Ne, që nuk jemi fajtorë për asgjë, nuk kemi asnjë arsye ta dëshmojmë pafajësinë tonë, e posaçërisht para Prokurorisë në Gjakovë”, rikujton TV Syri.

Jabllanoviq pati thënë se ngritja e një padie ndaj tij është presion që iu bëhet liderëve serbë në përgjithësi.

Përndryshe, Jabllanoviq akuzohet për veprën penale nxitje të urrejtjes nacionale, racore, fetare dhe tolerancës.

E ish-ministrit për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës i është dërguar ftesa që më 22 maj të paraqitet në Gjykatën e Gjakovës. Përfaqësues të shoqërisë civile thonë se kanë dalë ta presin përfaqësuesin e ish-ministrit.

Nga ana tjetër, kryeprokurorja e Prokurorisë Themelore në Gjakovë, Shpresa Bakija, ka thënë se lëndën e Jabllanoviqit e ka dërguar në Prokurorinë Special në Prishtinë, për shkak se ka të bëjë me një ish-ministër.

Përfaqësuesit e shoqërisë civile thonë se Jabllanoviq duhet të gjykohet dhe po kështu edhe të dënohet për deklaratat e tij fyese që pati bërë më 6 janar.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/jabllanoviq-sshkon-ne-gjakove-lenda-kalon-ne-prokurorine-speciale/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala