Jabllanovic

Autori:Zekirja Shabani

Një nga sfidat kryesore të kreut të Qeverisë së Kosovës mbetet përballja me minstrat e tij.

Ministri për Kthim dhe Komunitete, Aleksandër Jabllanoviq, ofendoi rëndë protestuesit në Gjakovë, në një deklaratë të tij dhënë mediave me datë 6 janar.

“Kjo është festë e shenjtë dhe e madhe. Egërsirat që i parandaluan serbët për të ardhur në shtëpitë e tyre të djegura, nuk do t’i shërbejnë askujt. Ne do të kërkojmë llogari nga ministri i Brendshëm për këtë që ndodhi”.

Kjo deklaratë nxiti protesta me kërkesën për shkarkim të ministrit nga radhët e Lista Serpska.

Megjithatë heshtja dhe hezitimi i kryeministri, Isa Mustafa, për të marrë masa ndaj ministrit të tij, nxiti edhe mëë sumë reagime tek qytetarët.

Ministri për Kthim dhe Komunitete, Aleksandër Jabllanoviq, u ka kërkuar publikisht falje nënave gjakovare për deklaratat e tij të cilat po kundërshtohen edhe me protesta.

Ai tha se nëse deklaratat e tij janë marrë si ofendim, atëherë kërkon falje.

Por, kërkimfalja për nënaat e të zhdukurve nuk është e mjaftueshme. Bashkë me qytetarët e tjerë ato po kërkojnë shkarkimin e tij.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/jabllanovic/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala