Ja si punojnë minatorët në Afrikë, për të ndërtuar iPhone (Foto)

Autori:Avdyl Pajaziti

Minatorët në Afrikë punojnë me metoda primitive për të nxjerrë koltan – përçuesin magjik që përdoren në ndërtimin e iPhone, Samsung Galaxy dhe celularët e tjerë të mençur.

Nga fotot ne shikojmë se si ato të zhytur nga koka deri në këmbë me baltë, qindra punëtorë punojnë me mund të madh 12 orë në ditë – skena këto që të kujtojnë shekullin e 19-të.

Ata gërmojnë thellë në tokë në maje të maleve, për të nxjerrë depozita të çmuara natyrore që mundësojnë funksionimin e teknologjisë së lartë të celularëve.

5

 

3

209213

209215

/albeu.com/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ja-si-punojne-minatoret-ne-afrike-per-te-ndertuar-iphone-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala