Ja si ia pau “sherrin” Kosovës Manchester United

Autori:Avdyl Pajaziti

Në sezonin 1999/2000 Manchester United nuk fitoi asnjë trofe dhe shkak për këtë ka qënë Kosova. Ish kryeministri i Britanisë Madhe, Tony Blair, kishte kërkuar nga “Djajtë e Kuq” që të luanin në inaugurimin e Botërorit të Klubeve në Brazil, në mënyrë që të bindnin FIFA-n që tu jepte të drejtën e organizimit të Kupës së Botës 2006 (që u luajt në Gjermani). Kjo bëri që Manchester United të mos luante në ndeshjet e FA Cup.

Por tekniku Sir Alex Ferguson e donte me çdo kusht pjesëmarrjen në këtë kompeticion dhe tentoi disa herë të lidhej në telefon me kryeministrin Blair, i cili atë kohë ishte në Kosovë për tu takuar me ish diktatorin serb Slobodan Millosheviç, shkruan e përditshmja britanike “Daily Mail”.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ja-si-ia-pau-sherrin-kosoves-manchester-united/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala