Ja si duket interneti në të vërtetë

Autori:Avdyl Pajaziti

Kjo godinë, e ndërtuar fillimisht si zyrat qendrore të Western Union në Nju Jork, është në fakt zemra e të dhënave moderne.

Aty shkëmbehen në mënyrë masive të dhënat globale të internetit.

Me siguri maksimale, kjo godinë më në fund është fotografuar nga Peter Garritano.

Slow copper cabling is replaced with new, higher capacity fiber optic cablesIn underground vaults, fiber optic cables enter and exit carrier hotels, running from local connections to, some day, across the Atlantic OceanOriginally built as the headquarters for Western Union, the building is now among the heartbeat of modern data, housing a massive exchange of global internet trafficWith such a large amount of data running through its every crevice, the building has extensive backup plans. If primary utilities fail, the system is kept running by 20-cylinder diesel engines. A sub-basement stores extra materials, including redundant utility equipment and diesel fuelIncoming voltage is transformed and distributed as power through the building by an electrical substationA massive peering exchange network sits in server racks at 85 10th Ave, where large networks can exchange trafficLines of all kinds run through the building, in tangled dense nests and tucked behind ceiling tiles and large racksThe building is the heart of the operation in New York, and the infrastructure of the network is constantly expanding. At 325 Hudson, technicians work to find vacant spaces in the racks to install customer servers

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ja-si-duket-interneti-ne-te-vertete/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala