Ja shtetet që i thanë “Po” Kosovë në UNESCO

Autori:Gazeta Fjala

Anëtarësia e agjencisë kulturore të OKB-së, UNESCO, nuk kanë munduar t’ia dalin me votat pro anëtarësimit të Kosovës në këtë organizëm ndërkombëtarë. Një votim i ngushtë i cili solli shumë tension dhe polemika në anëtarët pjesëmarrës deri para votimit.

“Shumica e kombeve që morën pjesë në votimin e së hënës favorizuan anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, me 92 vota “po”, 50 vota “jo” dhe 29 abstenime.

Sipas rregullave të UNESCO-s, megjithatë, oferta e nevojshme për pranim kërkonte mbështetjen e dy të tretave të votuesve, apo 95 vota “po”,” tha Stanley Mutumba Simataa, diplomati Namibian kryesues i votimit të sotëm në Paris.

Ndër vendet që votuan në favor të Kosovës, ishin; Australia, Austria, Bahama, Belgjika, Franca, Kanadaja, Bullgaria, Belize, Irlanda, Islanda, Italia, Lituania, Malajzia, Pakistani, Panamaja, Norvegjia, Zelanda e Re, Portugalia, Republika Çeke, Britania e Madhe, Slloveni , Suedia, Zvicra, Tajlanda, Turqia, Afganistani, Shqipëria, Gjermania, Andorra, Bregu i Fildishtë, Kostarika, Danimarka, Egjipti, Elsarvadori, Gana, Gueneva, Hondurasi, Liberia, Libia, Mali i Zi, Maqedonia, Pakistani, Portugalia, etj.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ja-shtetet-qe-i-thane-po-kosove-ne-unesco/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala