Ja pse karrotat përdoren në luftën kundër kancerit

Autori:Avdyl Pajaziti

Vlerat ushqyese të karotës janë të shumta dhe ajo luan një rol të rëndësishëm në sistemin tonë imunitar. Njëra ndër substancat më të rëndësishme që i ka karota është felkarinoli.

Felkarinoli është poliacetilen aktiv i karotës dhe krahas përbërësve të tjerë, betakarotenit dhe pejëzave nuntritive, stimulon traktin digjestiv.

Ajo ka fuqi të luftojë dhe shkatërrojë qelizat kancerogjene te njerëzit. Ajo lufton ndaj kancerëve të ndryshëm, të tillë si kanceri i mushkërive, i lëkurës dhe i gojës./Albeu

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ja-pse-karrotat-perdoren-ne-luften-kunder-kancerit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala