Ja emrat e kompanive që MMPH i ka paditur për skandalin milionësh (Dokument)

Autori:Zekirja Shabani

Pas ngritjes së dyshimeve lidhur me mos inkasimin e taksës për shfrytëzimin e resurseve ujore nga operatorët ekonomik, Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit hapësinor ka filluar procedurat ligjore në gjykatat përkatëse.

Gazeta Fjala sjellë listën e plotë të kompanive ndaj të cilave kanë filluar procedura në vitin 2014 nga inspeektorati i MMPH-së.

 

Operatori (Ujra) Veprimtaria Vendi Inicimi (data) Vendimi Informata shtes
Banoret e fshatit Broliq Ujërat e zeza K.Pejë
Banoret e fshatit Vaganice e Epërme Ujërate zeza Mitrovicë
Naim dhe Sami Hasani Person fizik Mitrovicë
Radivoje Tomiq Person fizik Graqanice
D.P.H “NO NAME” Pishin Mitrovicë Procedur për kundërvajtje25.06.2014
Sh.p.K “SAVADA” Prodhues I detergjenteve te lengta Mitrovicë Procedur për kundërvajtje25.06.2014
D.P.T “Qetësia” Pishinë Mitrovicë Procedur për kundërvajtje25.06.2014
D.P.H “IBRI” Pishinë Mitrovicë Procedur për kundërvajtje25.06.2014
Shefki Ilazi Përson fizik Fsh.Batllavë,Prishtinë
SHPK “BANJA E KLLOKOTIT FABRIKA E UJIT MINERAL & CO2” Fabrik për prodhimin e ujit Kllokot Procedur për kundërvajtje26.08.2014
SH.P.K “VEV Group” Fabrik për prodhimin e ujit Pejë Procedur për kundërvajtje26.08.2014
P.T.U “Aqua Sana” Fabrik për prodhimin e ujit Kllokot Procedur për kundërvajtje26.08.2014
Sh.P.K Ujë Rugove “ Fabrik për prodhimin e ujit Pejë Procedur për kundërvajtje26.08.2014
N.T.P “ADI” Fabrik për prodhimin e ujit Ferizaj Procedur për kundërvajtje26.08.2014
Sh.A “Birra Pejë” Fabrik për prodhimin e ujit Pejë Procedur për kundërvajtje26.08.2014
“SHENDI” Sh.P.K Fabrik për prodhimin e ujit Viti,Kllokot Procedur për kundërvajtje26.08.2014
N.P.P “BONUS” Sh.P.K Fabrik për prodhimin e ujit Lipjan Procedur për kundërvajtje26.08.2014
Sh.P.K “ARBËRIA” Fabrik për prodhimin e ujit Prishtinë Procedur për kundërvajtje26.08.2014
Sh.P.K.”Adea Group” Fabrik për prodhimin e ujit Gjilan Procedur për kundërvajtje26.08.2014
SH.A Company “Shqikos-Aralco” Fabrik për prodhimin e ujit Procedur për kundërvajtje26.09.2014
N.T.P “ARI” Fabrik për prodhimin e ujit Kamenicë Procedur për kundërvajtje26.09.2014
SH.P.K “Gentrinke-Vrella” Fabrik për prodhimin e ujit Istog Procedur për kundërvajtje26.09.2014
SH.P.K,,Ben-Af’’ Fabrik për prodhimin e ujit Suharek Procedur për kundërvajtje26.09.2014

Gazeta Fjala ka raportuar për mos zbatimin e udhëzimit administrativ 06/2006 të MMPH-së, që i obligon kompanitë të cilat shfrytëzojnë resurset ujore të paguajnë taksë. Shumica e këtyre kompanive nuk e ka paguar këtë taksë asnjëherë dhe llogaritet se arka e shtetit ka mbetur pa i inkasuar rreth 100 milion euro

Lexojini raportimet rreth këtij rasti:

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ja-emrat-e-kompanive-qe-mmph-i-ka-paditur-per-skandalin-milionesh-dokument/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala