Ja ç’ka mbetur pas largimit të ISIS nga qyteti antik Palmira (Foto+Video)

Autori:Zekirja Shabani

Forcat qeveritare në Siri ia dolën me sukses që t’i shporrin luftëtarët e Shtetit Islamik nga Palmira të shtunën dhe tani përgatiten për të marrë fortesën e Isis-it, Rakan, sipas televizionit shtetëror.

Trupat siriane dhe milicitë aleate të mbështetura nga bombardimet ruse kishin thuajse tre javë në ofensivë në përpjekje për ta rimarrë qytetin e rëndësishëm i cili ra në duart e ekstremistëve majin e vitit të kaluar.

‘Palmira do të jetë baza qendrore për operacione të mëtejshme… kundër Daesh në shumë zona, së pari në Deir Ezzor dhe Raka,’ njoftoi ushtria nëpërmjet deklarate të përcjellë nga televizioni shtetëror, duke përdorur emrin arab për Isis-in.

Palmira

Syrian troops and allied militia have succeed in taking back Palmyra, state media and the Syrian Observatory for Human Rights confirmed on Sunday. The state news agency released photographs showing soldiers in the cityThe takeover means that the route is now clearer for Syrian troops to move into ISIS stronghold de-facto capital Raqqa 
A dozen prisoners were executed by ISIS militants during one propaganda video filmed at the amphitheatreA view of the ancient town of Palmyra, a UNESCO World Heritage Site, which was held by ISISMany of the residents of Palmyra, in the Homs province, have fled the city since it was taken over by ISIS in May 2015This picture, which has not been verified, shows the historic part of Palmyra. Large parts of the ancient Roman structures have been blown up by ISIS fighters On-the-ground efforts were aided by Russian-backed air strikes. Pictured is a petrol station after being hit As Syrian forces made a final push, it was reported that some of the extremists withdrew from Palmyra toward the town of Sukhna and other areas in Homs provinceSoldiers look down onto the city, which is home to 2,000-year-old ruins which ISIS see to promote idolatry

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ja-cka-mbetur-pas-largimit-te-isis-nga-qyteti-antik-palmira-fotovideo/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala