Ja cilave vende i ka borxh Greqia

Autori:Avdyl Pajaziti

Kujt i ka borxh Greqia, pra cilët jane kreditorët kryesorë të Greqisë?

1. Gjermania, 57 miliardë EUR
2. Franca, 43 miliardë EUR
3. Italia, 38 miliardë EUR
4. Spanja, 25 miliardë EUR
5. Fondi Monetar Nderkombetar, 24 miliardë EUR
6. Banka Qendrore Evropiane, 27 miliardë EUR
7. Vendet tjera (se bashku), 32 miliardë EUR
8. Entitetet private (se bashku), 63 miliardë EUR

Borxhi total = 320 miliardë EUR
Te hyrat buxhetore vjetore (2014) = rreth 110 miliardë EUR

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ja-cilave-vende-i-ka-borxh-greqia/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala