Ja çfarë kërkojnë studentët nga Arsim Bajrami (Dokument)

Autori:Avdyl Pajaziti

Parlamenti Studentor si organi më i lartë i përfaqësimit të studentëve të Universitetit “Hasan Prishtina”  ka dërguar në Ministrinë e Arsimit disa kërkesa për përmirësim të kushteve në UP.

Gazeta Fjala sjellë të plotë kërkesën e studentëve drejtuar ministrit Arsim Bajrami.

  1. Rritjen e investimeve në infrastrukturën e fakulteteve në UP

PS-UP kërkon të përmirësohet infrastruktura e brendshme e fakulteteve në Universitetin e Prishtinës (ngrohja, hapësira në sallat e mësimit etj..)

-Biblioteka me literaturë të domosdoshme (në UP studentet ballafaqohen me problemin e sigurimit te literaturës bazë)

– Të pajisen fakultetet me laborator të kërkimit shkencor, ku do te mund të mbanin praktiken studentet.

  1. Bashkëpunim Shtet-Universitet për ofrimin e mundësive të punësimit të Studentëve.

-Garantimi i praktikës mësimore dhe programe për trajnim të studentëve në fusha të caktuara.

Ministria dhe Universiteti duhet të krijojnë mundësi përmes ndërmjetësimit me agjenci të ndryshme shoqërore e private për sigurimin e praktikes profesionale për studentët me qellim të aftësimit të tyre për tregun e punës.

11162442_458809250961081_2830184455940102591_n

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ja-cfare-kerkojne-studentet-nga-arsim-bajrami-dokument/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala