Ja çfarë ju bënë mirë për mëngjes

Autori:Avdyl Pajaziti

Përfitimet e të ngrënit mëngjes janë të njohura mirë – mund të parandaloj të shtoni peshë, të rritni kujtesën afat-shkurtër, të ulni rrezikun e diabetit të tipit 2, dhe madje edhe të na bëj të lumtur – shumica e këtyre shpërblime shëndetësore varen nga ngrënia e ushqimeve të duhura.

“Në përgjithësi, një mëngjes i shëndetshëm përmban proteina, fruta, drithëra, ose perime”, thotë Ruth Frechman, mjek diete dhe autor i “Ushqimi është miku im dietë.” Në mënyrë tipike, ju doni të përfshini ushqime nga të paktën tre prej këtyre grupeve, thotë Frechman.

Madhësia e porcioneve varet nga mosha juaj, aktivitetet, dhe dieta, por si një udhëzues i përgjithshëm “pjata” juaj duhet të përbëhet nga rreth 25% proteina, 25% karbohidrate, dhe 50% fruta ose perime, thotë Frechman.

Vezët

“Vezët janë përsëri miqtë tuaj,” thotë Frechman. Edhe pse një vezë e madhe përmban 212 miligram kolesterol – një sasi relativisht e madhe në krahasim me ushqime të tjera .
Një vezë përmban rreth 70 kalori dhe 6 gram proteina. Para se të hidhni të verdhët e vezës, mos harroni se aty është vendi ku shumica e ushqyesve janë gjetur. E verdha e vezës ka një vitaminë që gjendet edhe në spinaq dhe lakër jeshile që parandalon disa sëmundje të syrit.

Gjalpi i kikirikëve

Në dy lugë gjalpi kikirikësh ka 8 gram proteina, e cila është afërsisht 20% e shumës së përditshme që rekomandohet për burrat dhe gratë e rritur.
Gjithashtu, gjalpi i kikirikëve kryesisht përmban yndyrë ” të mirë”.

Frutat

Manaferrat, bananet, apo pjeprat. “Nuk ka gjëra të tilla si një fryt jo të shëndetshëm”, thotë Frechman. Megjithatë, ju duhet të përzini frutat që të përfitoni nga një shumëllojshmëri të ushqyesve të ndryshëm. Boronica, për shembull, përmban shumë antioksidantë, ndërsa portokall ka vitaminë C dhe kalium.

Lëngu i frutave

Është plotësisht e pranueshme për të marrë frutin në formë të lëngshme, por sigurohuni që të zgjidhni 100% lëng frutash, përndryshe nuk mund të shtohet sheqer. Zakonisht pijet e frutave kanë të shtuar sheqer që janë vetëm kalori ekstra.

Kafeja

Kafeja ka krijuar një reputacion keq gjatë viteve, por studimet mjekësore afatgjata tani kanë konstatuar që kafeja është e shëndetshme .Për sa kohë që ju nuk pini 4 kafe në ditë, nuk ka asgjë të keqe nga pirja e kafes.

Ushqime për të shmangur: proshuta, sallami, djathërat e përpunuar ,etj..
Shumica e këtyre ushqimeve ose përmbajnë shumë yndyrë të ngopur ose janë të larta në sheqer. Ato janë të mira për tu ngrënë rrallë, por jo në baza të rregullta.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ja-cfare-ju-bene-mire-per-mengjes/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala