Ja 15 shtetet që na kanë njohur, që sot nuk mbështetën Kosovën në UNESCO

Autori:Avdyl Pajaziti

Kosovës sot i duheshin vetëm edhe tri vota më shumë që të anëtarësohej në UNESCO dhe mungesa e tyre bëri që Kosova të mbetet pa u bërë anëtare e kësaj organizate të paktën edhe dy vite të tjera. Në anën tjetër, 15 shtete që e kanë njohur shtetin e Kosovës, sot nuk e përkrahën. Një pjesë votoi kundër, një pjesë abstenoi, e pjesa tjetër zgjodhi të mos jetë fare e pranishme në sallë.

Në mungesë të tri votave, Kosova mbeti edhe të paktën dy vite larg UNESCO-s.

Në votimin e sotëm 15 shtete që e kanë njohur Kosovën, nuk e përkrahën që të anëtarësohej në këtë organizatë.

Kolumbia, Antigua dhe Barbuda, Burundi, Unioni i Komoreve, Egjipti, Japonia, Polonia, Guinea Bisau, Mauritania, Mikronezia, Peru, Koreja e Jugut, Sau Tome dhe Principe, Sëalizandi dhe Uganda, të cilat kohë më parë i kanë dorëzuar kredencialet dhe e kanë njohur Kosovën si shtet të pavarur, sot ose votuan kundër, ose abstenuan, ose zgjodhën të dalin jashtë sallës.

Por çka i shtyu këto 15 shtete njohëse, të mos votojnë PËR Kosovën në UNESCO?

Këtë çështje e ka shtruar edhe avokati Kujtim Kerveshi, i cili ka pyetur se çka i shtyu shtetet njohëse të mos votojnë PËR.

“Debati ka filluar te devijoj: ceshtja eshte se na duheshin 3 vota me shume, atehere pse nuk pyesni cka e shtyri Japonine dhe Polonine te abstenoj? Shtete keto qe kane njohur pavarsine!”, ka shkruar në facebook, Kujtim Kerveshi, jurist.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ja-15-shtetet-qe-na-kane-njohur-qe-sot-nuk-mbeshteten-kosoven-ne-unesco/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala