Islanda dëbon nga vendi familjen shqiptare

Autori:Avdyl Pajaziti

Edhe pse prej ditësh ka nisur nënshkrimi i një peticioni, autoritetet islandeze do të dëbojnë familjen shqiptare të Hasan Telatit.

Mediat vendase raportojnë se Drejtoria e Emigracionit në Islandë e ka marrë tashmë vendimin, pasi sipas tyre Shqipëria është një vend i sigurt dhe demokratik.

Familja Telati pretendon se ndjehet e kërcënuar në Shqipëri, pasi babai i Hasan Telatit ka qenë një drejtues i lartë i Partisë Komuniste në vend.

Sipas Kristin Volundardottir, drejtoresha e Drejtorisë së Emigracionit azilkërkuesit mund aplikojnë për të marrë statusin e aziltanit, por procesi zgjat shumë.

Deri më tani peticionin për të mos depërtuar familjen shqiptare, e kanë nënshkruar mbi 10 mijë persona./Lapsi

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/islanda-debon-nga-vendi-familjen-shqiptare/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala