ISIS po planifikon sulme masive në Mbretëri të Bashkuar

Autori:Avdyl Pajaziti

Shefi i MI5 thotë se niveli i kërcënimit me të cilin po përballet Britania e Madhe është më e larta që ai ka parë në karrierën e tij 32 vjeçare, shkruan Sky.
Adrew Parker, drejtor i përgjithshëm i Shërbimit të sigurisë, thotë se vitin e kaluar janë parandaluar 6 sulme terroriste, të planifikuara në vendin e tij, transmeton lajmi.net.

 

Gjatë një fjalimi, Parker gjithashtu ka paralajmëruar se i ashtuquajturi Shteti Islamik është duke planifikuar sulm “me viktima në masë” në Britaninë e Madhe.

“ISIS ka përdorur mjete moderne të komunikimit për të shpërndarë mesazhin e saj, për të inspiruar ekstremistët e tij, që të kryejnë sulme ku të mundin”, tha Parker, duke shtuar kërcënimi nga ISIS “nuk ka shenja se do të zvogëlohet”, marr parasysh faktin që 780 ekstremistë nga Britania kanë udhëtuar në Siri për të luftuar me ISIS-in.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/isis-po-planifikon-sulme-masive-ne-mbreteri-te-bashkuar/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala