Interneti në kolaps brenda 8 vitesh

Autori:Avdyl Pajaziti

Brenda 8 vitesh interneti mund të përfundojë në kolaps. Alarmi është dhënë nga inxhinierët fizikë dhe ndërmarrjet e telekomunikacionit, të cilët janë mbledhur në Royal Socilety në Londër.

Rrjeti mund të kalojë kapacitetin e tij dhe mund të mos arrijë të përmbushë kërkesat tona për të dhëna më të shpejta. Ekspertët shprehen se ato që po ndikojnë negativisht në shpejtësinë e internetit janë shërbimet e televizionit online, të cilat ndikojnë së tepërmi në strukturën e telekomunikacionit dhe të rrjetit. Duke nisur nga viti 2005, shkencëtarët kanë vënë re një rritje të kërkesës nga ana e klientëve, për shpejtësinë e internetit deri në 50 herë.

Kjo ka sjellë dhe do të sjellë rrjedhimisht rritjen e çmimit të faturave që çdo klient, përdorues i internetit do tët duhet të paguajë. Sipas ekspertëve, shkenca po arrin limitin e saj dhe fibrat optike nuk mund të mbajnë më të dhëna. Andrew Elliss, docent në Aston University në Birmingham, ka thënë:

“Kemi nisur të punojmë nëpër laboratorë në mënyrë që të mund të vendosim të dhënat e fundit në një fibër të vetme optike”. Profesori shpjegon se në realitet “kemi hapësira për të vendosur të dhënat dhe për 8 vitet e ardhshme. Kështu, pas 8 vitesh nuk do të mund të fusim të dhëna të tjera”.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/interneti-ne-kolaps-brenda-8-vitesh/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala