Inspektorët më të korruptuarit

Autori:Avdyl Pajaziti

Inspektorët e tregut në Kosovë janë më të korruptuarit nga institucionet e vendit. Ata mund ti korruptosh edhe me 5 euro.

Si më të korruptuarit pas tyre vijnë punëtorët e drejtësisë dhe doganierët,transmeton Gazeta Fjala. Këto të dhëna janë nxjerrur nnga anketa e Qendrës Kosovare për Studime të Sigurisë, “Perceptimi i Qytetarëve lidhur me Besueshmërinë dhe Integritetin në Policinë e Kosovës”, e publikuar të mërkurën në Prishtinë.

Në anketën e bërë me 1221 qytatarë nga i gjithë rajoni i Kosovës ka dalë se qytetarët e anketuar kanë paguar ryshfet duke fiilluar nga 5 euro deri në 1000 euro. E vlerat më të shpeshta me të cilat korruptohen zyrtarët e shtetit janë 20 euro, ndërsa mesatarja është 81 euro. E institucionet më të pa korruptuara dhe më të besueshme në vend janë OJQ-të, mediat dhe Policia e Kosovës./GazetaFjala/

11770260_10207098885499399_413619653_o

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/inspektoret-me-te-korruptuarit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala