Ikin bizneset e huaja

Autori:Zekirja Shabani

Mbi 30 mijë qytetarë kanë humbur vendet e punës nga shuarja e mbi 15 mijë bizneseve në katër vitete  huaja. Kosova humbur 39.4 për qind të bizneseve të huaja që operonin deri një vit më parë. Kështu vlerësohet në raportin “Trendi ii ndërmarrësisë”që pritet të publikohet nga Aleanca Kosovare e Biznesit.

Arsye e shuarjes së bizneseve sipaskëtij  hulumtimi janë politikat fiskale jo adekuate, informaliteti, korrupsioni dhe normat e larta të interest të bankave.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ikin-bizneset-e-huaja/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala