Hulumtimi i FOL-it: PDK e para, LDK e dyta, VV e treta

Autori:Avdyl Pajaziti

Lëvizja FOL ka bërë publike rezultatet e hulumtimit “Qëndrimet e qytetarëve mbi zgjedhjet dhe partitë politike”, i cili përfshinë disponimin e qytetarëve mbi partitë politike, disponimin në rast të zgjedhjeve të parakohshme si dhe, si do të votonin ata nëse do të shfaqej një parti e re.

Sipas këtij hulumtimi, në rast se do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme, qytetarët do të votonin PDK 29 për qind, LDK 26 për qind , Lëvizja Vetëvendosje 14 për qind, ndërsa 31 për qind do të votonin subjektet e tjera politike.

Sipas Petrit Zogaj nga Lëvizja Fol, në bazë të këtij rezultati dhe gjendjes aktuale politike në Kosovë, duhet qe të zhvillohen zgjedhjet e parakohshme. Hulumtimi përfshin 48 qytete të Kosovës, dhe të gjitha komunitetet.

Në rast se në Kosovë do të paraqitej një parti e re sipas këtij hulumtimi, vetëm 21 për qind do ta votonin atë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/hulumtimi-i-fol-it-pdk-e-para-ldk-e-dyta-vv-e-treta-2/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala