Hashim Thaçi: Turqia është partneri kryesor ekonomik i Kosovës

Autori:Avdyl Pajaziti

Ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, i ka shprehur homologut të tij turk, Mevlyt Çavushollu,  mirënjohjen e thellë për ndihmën e madhe që Turqia i jep Kosovës në konsolidimin e brendshëm si dhe në arenën ndërkombëtare.

“Turqia për ne është një ndër partnerët kryesore ekonomik tonë dhe të dy u angazhuam që të nxiten shkëmbimet tregtare dhe të shtohen investitorët turq në Kosovë”, ka thënë ministri Thaçi.

 

“Të dy ramë dakord që marrëdhëniet mes dy vendeve tona janë të shkëlqyera e që ne duhet të vazhdojmë t’i kultivojmë ato në të gjitha sferat. Prej mikut dhe homologut tim mora zotimin se Turqia do të përpiqet në mënyrë intensive në njohje të reja si dhe në anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës si dhe në Partneritetin për Paqe të NATO-s”, ka thënë Thaçi.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/hashim-thaci-truqia-eshte-partneri-kryesor-ekonomik-i-kosoves/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala