Gruri për kafshë i Serbisë alarmon edhe Shqipërinë

Autori:Avdyl Pajaziti

Dyshimi për cilësinë e grurit dhe të miellit të importuar ka shqetësuar shumë të gjithë konsumatorët, sepse buka është një ndër ushqimet kryesore të dietës së tyre.

U përfol se gruri i importuar nga Serbia, i cili ishte për kafshët, në Shqipëri bëhej bukë.

AKU-ja garanton se gruri dhe mielli që importohet është i shoqëruar me të gjitha fletët e analizave dhe është brenda të gjitha parametrave të vendosura nga udhëzimi i ministrit të Bujqësisë.

Mirëpo kryetari i Unionit të Tregtarëve Agro- Ushqimor thotë se, në Shqipëri importohet një sasi shumë e madhe mielli me nivel të ulët proteine, i cili është i përshtatshëm vetëm për industrinë e biskotave.

Sipas tij, fakti që importohet shumë më shumë se sa është nevoja e tregut, të bën të mendosh se ky miell përdoret për bukë. Ai thotë se kjo dëmton konkurrencën dhe shëndetin e konsumatorit.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/gruri-per-kafshe-i-serbise-alarmon-edhe-shqiperine/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala