Greqia shkakton ditën më të keqe për bursat që nga viti 2011!

Autori:Avdyl Pajaziti

Aksionet në tregjet evropiane sot kanë pësuar rënien më të madhe që nga fundi i vitit 2011, ndërsa më së shumti janë goditur bankat e Evropës jugore, pasi që Greqia ka mbyllur bankat e saja dhe ka futur nën kontroll kapitalin e tyre për shkak të krizës së borxhit.

Indeksi panevropian “FTSEurofirst” është dobësuar për tre për qind, transmeton Telegrafi.

Rënien më të madhe e ka përjetuar indeksi i aksioneve të Portugalisë, PSI-20, e cila pësoi rënie për pesë për qind.

Indeksi gjerman DAX CAC dhe i Francë pësoi rënie me katër për qind, ndërsa indeksi i eurozonës Euro 50 STOKS është dobësuar me një vlerë të ngjashme. Kjo e fundit ra nën nivelin më të ulët që nga fundi i vitit 2011.

Bankat greke do të mbeten të mbyllura gjatë gjithë javës, ndërsa qytetarët që nga dita e nesërme do të jetë në gjendje të tërheqin të hollat nga makinat ATM, përkatësisht vetëm 60 euro në ditë.

Ky kufizim nuk zbatohet për pronarët e kartave të debitit dhe të kreditorët e huaj. Bursa e Athinës edhe sot nuk punon. /Telegrafi/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/greqia-shkakton-diten-me-te-keqe-per-bursat-qe-nga-viti-2011/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala