Greqia kërkon Shqipërinë dhe Bullgarinë e Madhe duke ndarë Maqedoninë

Autori:Avdyl Pajaziti

Ekspertët e çështjeve ndërkombëtare dhe diplomatët e kanë vlerësuar propozimin e fundit të Greqisë rreth çështjes së emrit si një tentim për të krijuar federalizmin e Maqedonisë.

Në fakt propozimi i ardhur nga Athina zyrtare që Maqedonia të quhet “Maqedonia sllavo-shqiptare” jep hapësirë për krijimin e dy shteteve të mëdha edhe atë Shqipërisë së Madhe dhe Bullgarisë së Madhe, ka thënë një diplomat maqedonas për gazetën “Dnevnik” e cila e publikoi edhe propozimin e fundit grek.

“Propozimi është një ‘Kalë i Trojës’, që mund të shkaktojë pasoja serioze. Në të vërtetë Greqia dëshiron që ta paraqesë Maqedoninë si shtet me dy entitete tërësisht të ndara dhe e godet në mënyrë direkte në unitetin e shtetit”, ka thënë ky diplomat.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/greqia-kerkon-shqiperine-dhe-bullgarine-e-madhe-duke-ndare-maqedonine/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala