Greqia kërcënon Europën me gazin rus

Autori:Avdyl Pajaziti

Rusia dhe Greqia kanë nënshkruar një marrëveshje për të krijuar një ndërmarrje të përbashkët për ndërtimin e tubacionit TurkStream në të gjithë territorin grek, tha Ministri rus i Energjisë Aleksandër Novak. Tubacioni do të ketë një kapacitet prej 47 miliardë metra kub në vit.
Ndërtimi i seksionit grek TurkStream do të fillojë në vitin 2016 dhe do të përfundojë deri në 2019. Të dy vendet do të kenë pjesë të barabarta në shoqëri, tha Novak në Petersburg Forumin Ekonomik Shën premten.
Ndërtimit të tubacionit në Greqi do të financohet nga Rusia dhe Athina, ndërkohë që investimi do të kthehet kur gazsjellësi të nisë shitjet e para.
Ministri grek i Energjisë Panajotis Lafazanis tha se, takimi i të premtes në Rusi ishte “historik”.
“Tubacioni do të lidhë jo vetëm Greqinë dhe Rusinë, por edhe popujt e Evropës,” u citua të ketë thënë Lafazanis: “Mesazhi ynë është një mesazh i stabilitetit dhe miqësisë. Tubacioni që ne jemi duke nisur nga sot nuk është kundër askujt në Evropë apo dikujt tjetër. Ky është një tubacion për paqen dhe stabilitetin në të gjithë rajonin. “

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/greqia-kercenon-europen-me-gazin-rus/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala