Greqia i dërgon kërkesë për hua FMN-së

Autori:Zekirja Shabani

Greqia ka parashtruar një kërkesë zyrtare te Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) për një hua të re, derisa kërkon një paketë të tretë të madhe shptëtimi nga kreditorët e saj

Kërkesa zyrtare u bë përmes një letre të dërguar ndaj Drejtoreshës Menaxhuese të FMN-së, Christine Lagarde.

Ministria e Financave e Greqisë tha se letra u dërgua më 24 korrik, kur negociatorët nga Bashkimi Evropian, Banka Qendrore Evropiane dhe FMN-ja, u takuan në Athinë me qeverinë greke për negociata për një marrëveshje të re.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/greqia-i-dergon-kerkese-per-hua-fmn-se/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala