Greqia hodhi poshtë planet e saj për një tjetër plan 3 vjeçar

Autori:Avdyl Pajaziti

Sipas Wall Street Journal, Greqia është duke kërkuar një plan 3-vjeçar nga Mekanizmi i Stabilitetit Europian (ESM), më shpesh i njohur si fondi i shpëtimit të Evropës.

Një dokument i parë nga WSJ thuhet se përmban premtime “të zbatimit të reformave e të taksave dhe ndryshimeve të pensioneve në fillim të javës së ardhshme.”

Priten për tu dëgjuar detaje të tjera të propozimit të Kryeministrit Aleksis Tsipras, i cili vjen pas fitores së tij të bujshme në referendumin e së dielës, me më shumë se 60% e votuesve grekë kundërshtuan marrëveshjen ekzistuese të shpëtimit në tryezë.

Vendi ka borxh 3.5 miliardë € (3.85 miliardë dollarë, 2,50 miliardë funta) Bankës Qendrore Evropiane.

BQE është përgjegjëse për sigurimin e mbështetjes emergjente për sistemin financiar grek , dhe bankat e saj kanë jashtëzakonisht pak para të gatshme fizike./GazetaFjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/greqia-hodhi-poshte-planet-e-saj-per-nje-tjeter-plan-3-vjecar/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala