Grafite të ISIS-it në veri, tmerrohen serbët

Autori:Avdyl Pajaziti

Në disa shtëpi të serbëve në “Lagjen e Boshnjakëve”, në veri të Mitrovicës, në fundjavë janë shkruar grafite të “Shtetit Islamik” – ISIS. Më të dukshme, ato janë në afërsi të objektit të “Telekom”-it. Këto grafie kanë tmerruar serbët e veriut të Mitrovicës, të cilët shprehen të shqetësuar dhe të frikësuar për sigurinë e tyre.
Dragica Bashçvareviq, rreth të 50-ve, i ka thënë gazetës të shtunën, se siguria e qytetarëve të veriut të Mitrovicës është gjithnjë e më e rrezikuar, ndërsa mbishkrimet ISIS në mure dhe në dyer të shtëpive të tyre vetëm sa e dëshmojnë frikën dhe shqetësimin që kanë. “Gjithnjë e më shumë jemi të rrezikuar. Ekstremistët e ISIS-it janë gjithnjë e më prezentë në mjediset tona. Thjesht, frikohemi se ata mund të na sulmojnë. Nuk jemi të rrezikuar vetëm ne serbët, por edhe të tjerët”, ka thënë ajo.

Policia në veri të Mitrovicës ka shtuar praninë e saj në këtë pjesë të Mitrovicës së Veriut, “Policia i ka regjistruar rreth dhjetë raste të tilla, ka incizuar dhe ka fotografuar të gjitha mbishkrimet. Ajo çka mund të themi është se ato janë shkruar me sprej të njëjtë, kryesisht në shtëpi të serbëve. Policia është duke punuar në këto raste”, ka thënë Zhelko Bojiq, shef i Operativës në Drejtorinë Rajonale të Policisë së Kosovës në veri, duke u prononcuar për portalin “Kossev” në veri…/Zeri

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/grafite-te-isis-it-ne-veri-tmerrohen-serbet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala