Gjuriq kërkon maturi

Autori:Avdyl Pajaziti

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, duke komentuar incidentet më të reja në Mitrovicë, ka theksuar se është e rëndësishme që mos të merren përfundime të ngutshme.

Ai thënë se më e rëndësishme është që të ruhet paqja.

Gjuriq për Radiotelvizionin Serv, ka deklaruar se është i nevojshëm komunikimi me politikanët shqiptarë në këto situata tensioni dhe se është shumë e rëndësishme që politikanët shqiptarë që japin deklarata nacionaliste të dërgojnë mesazhe se dhuna është e papranueshme, në mënyrë që sipas tij, mos të krijohet përshtypja se deklaratat e tyre të shërbejnë si arsye për dhunë.

Sipas tij, është e rëndësishme që të punohet dhe mos të hiqet dorë.

“Të mendojmë për të ardhmen dhe të mirën e të gjithë njerëzve këtu”, ka thënë ai.

Gjuriq, ka theksuar se Kosova për serbët është me shumë se territori – vend i besëlidhjes dhe për këtë simbolika e Pashkëve ka domethënie të veçantë, sepse njerëzit në Kosovë shpresojnë në pashkë dhe shtet.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/gjuriq-kerkon-maturi/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala