Gjuriq: Hapja e kapitujve, lajm i madh për Serbinë dhe serbët e Kosovës

Autori:Avdyl Pajaziti

Drejtori i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq ka deklaruar sot se hapja e kapitujve  në dialogun ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Serbisë është lajm i madh për Serbinë dhe për serbët në Kosovë

Kjo, shtoi ai, pa dyshim është një rezultat jo vetëm i angazhimit të politikës së qeverisë serbe në vitin e kaluar por edhe të gjitha  përpjekjeve për reforma të ndërmarra në këtë vend  në dy-tre vitet e fundit.

Ai beson se Kapitulli 35 nuk është i rëndësishëm vetëm për Serbinë, por edhe për Bashkimin Evropian dhe se sipas tij moszbatimi i marrëveshjeve të Brukselit nga Prishtina nuk do ta pengojë integrimin evropian të Serbisë.

“Besueshmëria e Serbisë në komunitetin ndërkombëtar sot është shumë më e lartë se më parë, dhe fakti se Serbia, pavarësisht nga ajo që Prishtina pengon zbatimin e marrëveshjeve merr mbështetje për vazhdimin e integrimeve evropiane tregon se të gjitha përpjekjet që kryeministri dhe qeveria kanë investuar në të kaluarën nuk ishin të kota” shtoi ai

“Lëvizjet e fundit  e  Bashkimi Evropian dhe hapja e kapitujve  tregon se BE-ja, që vazhdimisht e përsëris, ka një interes që në bashkëpunim me Serbinë për zgjerimin e Serbisë, dhe interesi ynë kryesor është për të hyrë në BE,” tha Gjuriq.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/gjuriq-hapja-e-kapitujve-lajm-i-madh-per-serbine-dhe-serbet-e-kosoves/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala