Gjermania me Xhaminë më të madhe në Evropë

Autori:Avdyl Pajaziti

Forumi islam i Munihut (MFI) ia ka dalur edhe ketë herë të jetë fitimtar në shtetin gjerman.
Konkurenca e hatashme që ka qen për blerjen e tokes nga biznese të ndryshme; e ka fituar MFI në Munih
Toka që duhet blerë për ndërtimin e qendrës islame në qendren e qytetit të Bajernit ka 3.300m2, ku një m2 ka kushtuar 2.500 euro ne fillim, pastaj pas shumë negociatave MFI ka arritur që çmimin prej 2.500 euro ta zbres në 1.500euro m2 për një tokë të art, mirëpo shteti gjerman i ka vendosur disa kushte që shuma prej 4.500.000 të paguhen deri në fundin e vitit 2015. Deri më tani janë grumbulluar 1.500.000, kanë mbet edhe 3.000.000.
MFI është duke pritur përkrahjen e muslimanëve ku do që gjinden.
Projekti permban, dy mesxhide të mëdha për burra dhe gra, librari, muze islam, klasa për mësim fetar dhe apartmente për studenta, restorant, salla per seminare etj…
Imami i shquar shqiptar Benjamin Idrizi që është imam në Penzbergut të Munihut. Imami shqiptarë ka hyrë në histori, ai ka bërë të mundur transmetimin direkt të faljes se Fitër Bajramit nga Televisioni BR.

221-dachauer-straße

221-forum

221-moschee

mfi-new-4-1

mfi-new-7-1

moschee-1

Tage-front

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/gjermania-me-xhamine-me-te-madhe-ne-evrope/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala