Gjermania akuzon Rusinë për sulm kibernetik

Autori:Avdyl Pajaziti

Një sulm kibernetik gjashtëmujor kundër parlamentit të Gjermanisë në vitin 2015, ishte organizuar nga qeveria ruse, thuhet mes të tjerash në një raport të publikuar nga e përjavshmja gjermane Der Spiegel.

Revista ka njoftuar sot se autoritetet gjermane janë të sigurta se virusi Trojan kundër rrjetit kompjuterik të Bundestagut, në gjysmën e parë të vitit 2015, është kryer nga një grup i hakerëve të mbështetur nga qeveria ruse, të njohur si Sofacy dhe APT28.

Sulmi kibernetik e kishte ndërprerë për disa ditë rrjetin në faqen e parlamentit gjerman ndërsa i kishte komprometuar një numër të madh të të dhënave të qeverisë gjermane.

Një zyrtar i lartë i qeverisë gjermane i cili ka dashur të mbetet anonim, i ka thënë revistës me bazë në Berlin, se është “e qartë” se sulmi ka lidhje me “shërbimin e intelegjencës së ushtrisë ruse”.

Ai tha se sulmi kishte pasuar një metodë të ngjashme të sulmeve tjera kibernetike kundër Gjermanisë dhe vendeve të tjera të NATO-s.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/gjermania-akuzon-rusine-per-sulm-kibernetik/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala