Gjendja e rëndë e pyjeve si shkak i prerjeve pa leje

Autori:Avdyl Pajaziti

Situatën edhe më shumë e rëndon shpërndarja e kompetencave nëpër komuna.

Kompetencat për mbrojtjen e pyjeve, të shpërndara në katër institucione, po shkaktojnë konfuzitet dhe paqartësi të mëdha lidhur me mbrojtjen e tyre.

Kështu vlerëson kryeshefi ekzekutiv i Agjencisë Pyjore të Kosovës Ahmet Zejnullahu. Sipas tij, delegimi i ko0mpetencave në nivel lokal vetëm sa e ka rënduar edhe më shumë gjendjen në pyjet e Kosovës.

“Shpërndarja e panevojshme e këtyre kompetencave na ka krijuar telashe shumë të mëdha. Ne nuk e dëgjojmë më asnjë kryetar të asnjërës komunë duke thënë se pyjet po shkatërrohen sepse vet ata janë kompetentë dhe përgjegjës. Vet i kanë rojet e pyjeve dhe vet i kanë tenderët”.
Gjendje e rënde qëndron edhe në parqet nacionale që menaxhohen nga Ministria e Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor.

Madje, sipas Ahmet Zejnullahut, inspektorët e Agjencisë Pyjore të Kosovës janë ndaluar që të bëjnë kontrollimin e sipërfaqeve të dëmtuara në pyjet e parqeve nacionale.

“A lyp kush përgjegjësi sot që gjendje në parqet nacionale është më e keqe sesa që ka qenë më përpara. Mirëpo, tash ne nuk e kemi të drejtën me ndërhy atje sepse na është ndaluar. Bile kemi pasur pengesa dhe është kërkuar edhe nga policia që as inspektorët tanë mos me i lejuar me kontrolluar atje”.

Mbrojtja efikase e pyjeve arrihet vetëm me miratimin e Ligjit ka potencuar Zejnullahu, sipas të cilit rishikimi i Ligjit për pyjet duhet proceduar sa më shpejtë në Kuvend dhe përmes tij të qartësohen kompetencat në mes institucioneve relevante për mbrojtjen e tyre./rtk/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/gjendja-e-rende-e-pyjeve-si-shkak-i-prerjeve-pa-leje/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala