Gati gjysma e kosovarëve të papunë

Autori:Zekirja Shabani

Mbi 61 për qind e të papunëve janë të moshës prej 16 deri në 24 vjeç.

Viti 2009 shkalla e papunësisë ka qenë 45.4 për qind të papunë

Viti 2010 shkalla e papunësisë 42.1 për qind të papunë

Viti 2011, shkalla e papunësisë, 44.9 të papunë

Viti 2012, shkalla e papunësisë,  30.9 për qind të papunë

Viti 2013, shkalla e papunësisë, 30 për qind të papunë

Viti 2014, shkalla e papunësisë, 35.8 të papunë

Viti 2015, ndonëse ende nuk ka ndonjë të dhënë zyrtare ajo llogaritetet të jetë mbi 40 për qind.

Më të prekurit nga papunësia janë të rinjtë. Mbi 75 për qind vlerësohet të jetë papunësia tek grup moshat 15 – 24 vjeç dhe 25- 34 vjeç. Ndërkaq, problem është edhe kohëzgjatja e papunësisë, pasi afër 60 për qind prej tyre kanë qenë të papunë për më gjatë se 12 muaj./Gazeta Fjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/gati-gjysma-e-kosovareve-te-papune/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala