GAP kërkon largimin e politikës nga PTK

Autori:Avdyl Pajaziti

Instituti GAP dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike ka kërkuar anulimin e vendimit të Bordit për përzgjdhjen e Agron Mustafës si kryeshef ekzekutiv dhe i rekomandoj Qeverisë shkarkimin e Bordit të PTK.

Reagimi i plotë ndaj emërimit të Kryeshefit Ekzekutiv të PTK:

Instituti GAP dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS), shprehin kundërshtimin lidhur me papërgjegjshmërinë e vazhdueshme të Bordit të ndërmarrjes publike Post Telekomi i Kosovës (PTK). Sipas tyre në vazhdën e kësaj papërgjegjshmërie është edhe vendimi i fundit për emërimin e Kryeshefit Ekzekutiv të kësaj ndërmarrjeve.

Tani e disa vite performanca e PTK është duke shënuar rënie. Arsyet për këtë janë papërgjegjshmëria e Qeverisë së Kosovës, e cila paralizoi zhvillimin e kësaj ndërmarrjeve në një proces të stërzgjatur dhe të dështuar privatizimi kur edhe u stopuan investimet në zgjerim të PTK; si dhe, paaftësia e Bordit të PTK për të mbikëqyrur dhe avancuar këtë ndërmarrje.

Bordi i PTK, i cili kryesohet nga personi i njëjtë që nga 2008, është përgjegjësi kryesor për degradimin e kësaj ndërmarrjeje. Gjatë emërimit të Kryeshefit Ekezekutiv të PTK, Bordi në mënyrë jo etike, ka shfrytëzuar zbrazëtirat ligjore në Ligjin për Ndërmarrjet Publike. Përzgjedhja e një anëtari të Kryesisë së Degës së PDK në Prishtinë si Kryeshef Ekzekutiv të PTK-së , është vazhdimësi e vendimeve politike dhe jo profesionale të Bordit të PTK, vendim i cili vetëm se e vazhdon ndikimin partiak në menaxhimin e PTK-së dhe vazhdimin e degradimit të kësaj ndërmarrjeje.

Bordi i PTK disa herë është vlerësuar negativisht në Raportet e Performancës së Njësisë për Politika dhe Monitorim të Ndërmarrjeve Publike. Në raportin e vitit 2012 thuhet se:

“Nga procesverbalet e mbledhjeve të Bordit, vërehet se vazhdimisht ngrihen të njëjtat çështje, si p.sh problemet mbi menaxhimin e prokurimeve, apo problemet me projektin e automatizimit të sporteleve dhe bordi kurrnjëherë nuk kërkon llogari dhe nuk merr masa ndaj menaxhmentit.

Bordi miratoi në dhjetor të vitit 2012 vendimin kundërligjor mbi bonuset ,të cilin Aksionari e anuloi, injoroi kërkesat e NJPMNP mbi anulimin e komiteteve të përkohshme joaktive dhe kur kësaj i shtojmë edhe shumë vendime të OSHP-së mbi anulimin e prokurimeve të PTK-së, për të cilat bordi asnjëherë nuk i shqyrtoi, atëherë nuk ka se si ky bord të vlerësohet pozitivisht.”

Përkundër këtij vlerësimi negativ, Qeveria e Kosovës rizgjodh dy anëtarët të këtij Bordi, ndër ta edhe kryesuesin e Bordit. Duke parë në vazhdimësi sjelljen e papërgjegjshme të Bordit të PTK, duke u bazuar edhe në vlerësimet negative të performancës së Bordit të PTK, kërkojmë nga:

  1. Komisioni i Ministrave për Ndërmarrjet Publike, i themeluar me vendim të Qeverisë , dhe i përbërë nga ministri i MZHE z.Blerand Stavileci (PDK) – Kryesues, ministri i MF z.Avdullah Hoti (LDK), ministrja e MTI znj.Hikmete Bajrami (LDK), ministri i MI z.Lutfi Zharku (LDK) dhe ministri i MMPH z.Ferid Agani (PDK/PD), duhet të anuloj vendimin e Bordit dhe ti rekomandoj Qeverisë shkarkimin e Bordit. Në këtë rekomandim duhet të asistohet edhe nga Njësia për Monitorimin e Performancës së Ndërmarrjeve Publike, e cila në disa raporte ka vlerësuar negativisht performancën e Bordit.
  2. Komisioni Parlamentar për Zhvillim Ekonomik, gjatë shqyrtimit të Projektligjit për Ndryshimin dhe Plotësimin e Ligjit për Ndërmarrje Publike, duhet të ndryshoj nenin 17.2 të Ligjit aktual për NP, i cili lejon mundësinë e emërimit të personave partiak si Kryeshefa të NP-ve.
  3. Qeveria e Kosovës duhet të siguroj proces transparent në përzgjedhjen e anëtarëve të bordeve të NP, pas konkursit të shpallur ditë më parë.

Emërimi i një Bordi të ri, profesional dhe i pa ndikuar nga politika, duhet të përzgjedh një menaxhment profesional, duke shikuar edhe mundësinë e një konkursi ndërkombëtarë, me qëllim të ngritjes së performancës dhe menaxhimit më të mirë të ndërmarrjes më profitabile në Kosovën e pasluftës.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/gap-kerkon-largimin-e-politikes-nga-ptk/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala