Gabimet më të këqija me paratë në moshën 20 vjeçare

Autori:Zekirja Shabani

Këtu janë nëntë gabimet e menaxhimit të parave që ju mund të bëni në moshën 20 vjeçare:

-Duke marrë borxh, dhe duke injoruar atë.

Në vitin 2013, 70% e studentëve të universitetit u diplomuan me borxhe, mesatarisht 30.000 dollar kredi studentore. Nëse keni kredi, është në interesin tuaj për të paguar më shumë se këstin minimal, duke zvogëluar gjatësinë e kredisë tuaj dhe shumën që ju do të paguani në interes.

– Mungesa e planifikimit

Buxheti është thjesht një plan për t’ju siguruar se paratë tuaja shkojnë ku keni nevojë. Dhe në qoftë se ju nuk keni një të tillë, kjo mund të ndodhë.
Krijimi i një buxheti nuk do të thotë të jetë një proces i frikshëm; në fakt, administrimi i parave tuaja mund të jetë mjaft i thjeshtë me burimet dhe sjelljet e duhura.

-Shpenzimi i tepërt

Marrja e rrogës së parë është çliruese dhe emocionuese, por ajo mund të jetë e rrezikshme.
Nëse ju jeni një shpenzues i tepërt kjo e bën të vështirë për të planifikuar dhe vënë mënjanë para për të ardhmen, kur ju doni të bëni blerje të mëdha si shtëpi, të udhëtoni dhe dilni në pension.

– Refuzimi për të paguar pak më shumë për cilësinë

Është joshëse për tu përpiqur për të “kursyer para”. Duke blerë gjëra të lira, me cilësi të dobët, ju në fakt do të shpenzoni më shumë pasi që produktet të lira do të kushtojnë ju në afat të gjatë.

– Duke pritur një kohë të gjatë për të kursyer për dalje në pension

Një studim  gjeti se 69% e njerëzve të moshës 18-29 nuk kishte fare kursime për daljen në pension.
Dalja në pension mund të duket shumë larg për të ndodhur, por disa ekspertë thonë se sa më parë të filloni, aq më mirë.

– Mos investimi

Investimi mund të konsiderohet si mënyra e vetme më efektive për të filluar ndërtimin e pasurisë dhe për tu  pasuruar.
Siç e kemi cekur, kursimet e pensionit janë një mënyrë për të filluar që të investoni, mënyrë tjetër që është të kërkoni në platformat online të investimeve të njohura si “Robo-këshilltarët.”

-Mos marrja e kredive

Ndërtimi i kreditit të mirë në moshën 20 vjeçare  do të ju lejojnë për të bërë blerje të mëdha më vonë. Nëse tashmë keni kredi ju duhet jeni të kujdesshëm në pagesat tuaja.

– Mungesa e fondeve emergjente

Kjo është diçka që njerëzit e të gjitha moshave të luftojnë me të – 65% e amerikanëve nuk kanë kursime të mjaftueshme emergjente.
Ndërsa shumë njerëz priren të injorojnë mundësin e ndeshjes me makinë, një urgjencë mjekësore, ose humbja e punës, të gjitha këto janë skenarë që mund të bëhen realitete të hidhura.

– Të jetosh pa sigurim shëndetësor.

Është e lehtë për të rinjtë që të ndjehen të pamposhtur, kur është fjala për shëndetin, ose të injorojnë mundësinë e një urgjence mjekësore. Faturat mjekësore janë shkaku më i madh i falimentimit personal. Është e rëndësishme për të planifikuar për më të keqen, ashtu si një emergjencë e paparashikuar mund të kthej jetën tuaj kokëposhtë.
Në fakt, sigurimi shëndetësor është i detyrueshëm në SHBA, dhe njerëz të cilët nuk zgjedhin të kenë atë janë të detyruar të paguajnë një tarifë prej 2% të të ardhurave vjetore të familjes apo 325 dollarë në vit për person.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/gabimet-me-te-keqija-me-parate-ne-moshen-20-vjecare/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala