Franca prodhon më së shumti vezë në Europë

Autori:Avdyl Pajaziti

Franca vjet, me 14,8 miliardë vezëve konsumuese, ka zënë vendin e liderit evropian dhe ky është një nivel stabil në raport me vitin 2013, ndërsa shpenzimi i vezëve organike është rritur për 8,1

Me këto shifra, përcjell Koha. net shkrimin e gazetës Le Figaro, Franca është para Gjermanisë (13,1 miliardë) dhe Italisë (11,1 miliardë).

Meqë çdo francez mesatarisht brenda vitit shpenzon 216 vezë, kjo mundëson që teprica (7,0 për qind e prodhimit) të plasohet në tregun e jashtëm, eksporti francez ka arritur vlerën 40,4 milionë euro

Vjet Britania e Madhe kishte dyfishuar importimin e vezëve nga Franca.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/franca-prodhon-me-se-shumti-veze-ne-europe/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala