Franca ndalon modelet e holla

Autori:Zekirja Shabani

Parlamenti Francez ka marrur masa që i ndalon agjencitë e modelimit dhe brendet e modës të punësojnë modele që qeveria i sheh si shumë të holla. Tani modeleve u duhet të jenë të pajisura me dokumente medikale të masës së trupit, e cila duhet të jetë më së paku 18, raporton Reuters. (Në vitin 2009, indeksi mesatar i masës trupore së një femre franceze ishte 23.2). Njerëzit të cilët punësojnë modele të cilat nuk i kanë përmasat e caktuara sipas rregullës së re të qeverisë, mund të burgosen me muaj apo të gjobiten me 75,000 euro.

Amandamenti, është pjesë e një përpjekje të madhe e cila ka për qëllim luftimin e qrregullsive ushqimore në Francë. Ministri i shëndetësisë Marisol Touraine, ka thënë se, ky ligj ka për qëllim të mbroj jo vetëm shëndetin e mdoeleve, por gjithashtu edhe të vajzave të reja të cilat mundohen tu ngjajnë atyre.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/franca-ndalon-modelet-e-holla/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala