FMN dhe BB interesohen për Kosovën‏

Autori:Avdyl Pajaziti

Delegacioni i Republikës së Kosovës i kryesuar nga Ministri i Financave, Avdullah Hoti dhe Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza po merr pjesë në takimet e rregullta vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore të cilat po zhvillohen në Uashington D C.

Përveç pjesëmarrjes në sesionin plenar të FMN-së dhe Bankës Botërore delegacioni i Kosovë ka zhvilluar takime edhe me zëvendësdrejtorin e FMN-së, Min Zhu, Drejtoren e Departamentit Evropian të FMN-së, Laura Tuck, Zëvendëspresidente e Bankës Botërore për Evropë dhe Azi Qendrore, Paul Thomsen, Drejtor i departamentit për Evropë në FMN, Ellen Goldstein, Drejtoreshë për Evropën Juglindore, Evropë dhe Azi Qendrore dhe Drejtoreshë për Ballkanin Perëndimor, Ibrahim Canakci, Drejtor Ekzekutiv i konstituencës pjesë të cilës është Republika e Kosovës në FMN, z. Franc Godts, Drejtor Ekzekutiv i konstituencës pjesë e secilës është Republika e Kosovës në Bankë Botërore. Gjithashtu delegacioni i Republikës së Kosovës ka marrë pjesë në takimet e konstituencës në FMN dhe Bankë Botërore.

Përveç takimeve me zyrtarë të lartë të FMN-së dhe BB-së, Ministri Hoti dhe Guvernatori Hamza kanë zhvilluar takime me zyrtarë të Departamentit të Thesarit Amerikan dhe përfaqësues të Departamentit të Shtetit Amerikan, homologë të vende të ndryshme si dhe me përfaqësues të institucioneve të tjera financiare ndërkombëtare.

Gjatë takimeve është diskutuar rreth zhvillimeve ekonomike dhe financiare në vend, adresimit të sfidave ndërlidhur me këtë fushë, asistencës teknike dhe çështjeve tjera të ngjashme. Gjithashtu, është vlerësuar progresi i arritur në Kosovë deri me tani si dhe janë dhënë zotime nga të gjitha këtë institucionet për bashkëpunim dhe mbështetje të vazhdueshme për Republikën e Kosovës.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/fmn-se-dhe-bb-se-interesohen-per-kosoven%e2%80%8f/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala