FMN i troket në derë Qeverisë së Kosovës

Autori:Zekirja Shabani

Një delegacion i Fondit Monetar Ndërkombëtar i kryesuar nga shefi i Misionit për Kosovë, Jacques Miniane po qëndron në Kosovë për konsultime lidhur me ndryshimet e nisura nga Qeveria e Kosovës në pakon fiskale.

Të enjten ata kanë zhvilluar një takim me Ministrin e Financave, Avdullah Hoti i cili i ka informuar ata mbi Planin Zhvillimor të Qeverisë, për reformat ekonomike e fiskale të cilat dalin nga ky plan, si dhe për Kornizën Afatmesme të Shpenzimeve.

“Ministri Hoti, informoi përfaqësuesit e delegacionit të Misionit të FMN-së edhe mbi vendimet e fundit të Qeverisë së Kosovës për ndryshimin e ligjeve të cilat kanë të bëjnë me tatimin mbi vlerën e shtuar, tatimin në të ardhurat personale  dhe tatimin në të ardhurat e korporatave”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Financave.

Ndërsa shefi i Misionit për Kosovës z. Jacques Miniane dhe ekipi i tij shprehën përkushtimin e FMN-së për vazhdimin e bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Ekipi i FMN-së do të qëndroj në Kosovë deri më 30 mars, ku përveç Ministrisë së Financave do të kenë takime edhe me përfaqësuesit e institucioneve tjera në Kosovë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/fmn-i-troket-ne-dere-qeverise-se-kosoves/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala