Fëmijët me deformime të shtyllës kurrizore, MASHT po hesht

Autori:Avdyl Pajaziti

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu i ka thënë ministrit të arsimit, Arsim Bajrami se po neglizhojnë problemin e një numri të madh të fëmijëve, të cilët vuajnë nga deformimet e shtyllës kurrizore për shkak të peshës së çantave.

Ai tha se MASHT po neglizhon këtë çështje tash e dy vite edhe pse ka statistika që tregojë për këtë problem të fëmijëve.

Haxhiu tha se sipas organizatave shëndetësore, pesha e çantave nuk guxon të kalojë 10 % e peshës së fëmijëve, do të thotë një fëmijë i moshës 13 vjeçare do të duhej të mbante një çantë me peshë 3 kg, kurse pesha e çantave të fëmijëve tonë është mbi 12 kg.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/femijet-me-deformime-te-shtylles-kurrizore-masht-po-hesht/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala