FAK si çdo ushtri e NATO-s

Autori:Avdyl Pajaziti

Deputeti i PDK’së, Rrustem Mustafa është përfshirë në debatin për mundësinë e krijimit të një batalioni serb brenda ushtrisë së ardhshme të Kosovës. Ai ka thënë se Forcat e reja të Armatosura të Kosovës do të jenë sikur ushtritë tjera të NATO’së.

Sipas tij, FAK do të ketë model NATO’n.

Lexojeni të plotë reagimin e ish-Komandantit të UÇK’së

Ushtria e Kosovës model i NATO-s

Komand unike, s’do të ketë largim nga standartet e shteteve të qytetëruara. Na ndan pakë kohë nga themelimi i Forcave të Armatosura të Kosovës. Kjo është forca e re e cila do t’i ketë kapacitetet e mbrojtjes dhe do ta ketë një mandat të ri, madhësinë dhe strukturën e re. Forcat e Armatosura të Kosovës do të zhvillohen ashtu që të janë të gatshme dhe të afta ta mbrojnë sovranitetin dhe integritetin territorial të vendit. Modeli do të jetë ai i NATO-s, dhe nuk do ndryshoj nga ushtrit e vendeve të NATO-s.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/fak-si-cdo-ushtri-e-nato-s/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala