EUROPOL arreston shqiptarë e serbë që kontrabanduan kosovarë

Autori:Avdyl Pajaziti

Është arrestuar rrjeti kriminal i përbërë nga shqiptarë, serbë, hungarez që dërgonin shqiptarët nga Kosova drejt Hungarisë duke i kaluar tranzit nga Serbia. Ata ju kane marrur emigrantëve nga 2.800 euro për person ose 7000 euro për një familje, ka njoftuar sot policia evropiane EUROPOL agjencinë e lajmeve “Presheva Jonë”.

Me mbështetjen e Europol dhe Eurojust dhe gati 400 oficerëve të zbatimit të ligjit, 77 individët e dyshuar për kontrabandim të emigrantëve të parregullt nga Kosova drejt BE-së janë arrestuar në Austri, Republikën Çeke, Francë, Gjermani, Hungari, Sllovaki dhe Kosovë, njofton Presheva Jone.

Emigrantët u kanë paguar kantrabanduesve me Western Union ose MoneyGram transferet, si dhe kanë paguar me para të gatshme.

Përveç arrestimit të 46 kantrabanduesve dje (8 në Austri, 16 në Republikën Çeke, 12 në Francë, 1 në Gjermani, 4 në Hungari, 3 në Kosovë dhe 2 në Sllovaki), operacionet e mëparshme në lidhje me hetimin e tanishëm kanë rezultuar me arrestimin e 8 anëtarëve të të njëjtit rrjet kriminal të organizuar në Austri, 13 në Kosovë, 7 në Hungari dhe 3 në Gjermani.

Gjatë kërkimeve, autoritetet e zbatimit të ligjit konfiskuan disa automjete, telefona celular, karta SIM, kompjutera, hard drives, dokumente të falsifikuara të udhëtimit, kartela bankare të ndryshme apo dokumente mbështetëse dhe më shumë se 52 000 euro në para të gatshme.
Përveç arrestimit të 46 lehtësuesit dje (8 në Austri, 16 në Republikën Çeke, 12 në Francë, 1 në Gjermani, 4 në Hungari, 3 në Kosovë dhe 2 në Sllovaki), operacionet e mëparshme me lidhje me hetimin e tanishëm rezultoi në arrestimin e 8 anëtarëve të njëjtin rrjet kriminal të organizuar në Austri, 13 në Kosovë, 7 në Hungari dhe 3 në Gjermani. Gjatë kërkimeve, autoritetet e zbatimit të ligjit konfiskuan disa automjete, telefona celular, karta SIM, kompjutera, hard drives, dokumente të falsifikuara të udhëtimit, banka të ndryshme apo dokumentet mbështetëse dhe më shumë se 52 000 euro në para të gatshme.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/europol-arreston-shqiptare-e-serbe-qe-kontrabanduan-kosovare/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala