Eshtrat e Isa Boletinit rivarrosen në ora 15:00

Autori:Avdyl Pajaziti

Kortezhi me arkivolin e heroit kombëtar Isa Boletini tashmëka mbërritur tek stadiumi i qytetit “Adem Jashari” ku edhe po tmbahet ceremonia qendrore.

Kortezhi me arkivolin e eshtrave të heroit Isa Boletini pas seancës solemne te Kuvendit Komunal të Mitrovicës dhe pas homazheve në sheshin “Adem Jashari”, ka mbërritur në drejtim të stadiumit të qytetit “Adem Jashari”,njofton Veriu.info

Në stadium po  realizohet ceremonia qendrore, me rastin e rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini.

Ndërkaq, arkivoli në shoqërimin e familjarëve dhe mysafirëve të ftuar do të rrugëtoj në ora 14 në drejtim të fshatit Boletin.

Dita e fundit e manifestimit dhe aktiviteteve 3 ditore (8 -10 qershor 2015), po  zhvillohet sipas kësaj agjende:

MITROVICË

Ora 08:30 – Seanca solemne e Kuvendit Komunal të Mitrovicës kushtuar Heroit Kombëtar Isa Boletini.

Ora 09:00- Homazhe në sheshin “Adem Jashari”.

Ora 11:00 – arkivoli do të lëviz në drejtim të Stadiumit të qytetit “Adem Jashari”.

Agjenda e manifestimit qendrorë në stadiumin e qytetit“Adem Jashari” në Mitrovicë me rastin e rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini

Në ora 12:00 në Stadiumin e qytetit të Mitrovicës do të realizohet ceremonia qendrore, me rastin e rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini.

Fjalët e Rastit

12:00 – 12:05 Intonimi i Himnit Kombëtar dhe Shtetëror

12:05 – 12:12 Fjala e Presidentes së Republikës së Kosovës

12:12 – 12:19 Përfaqësuesi i Republikës sà « Shqipërisë (Presidenti… ose)

12:19 – 12:26 Kryetari i Kuvendit

12:26 – 12:33 Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës

12:33 – 12:40 Kryetari i Mitrovicës

12:40 – 13:00 Përfaqësuesi i Institutit të Historisë

13:00 – 13:05 Fjalët përshëndetëse (Maqedoni, Preshevë, etj)

13:05 – 13:10 Përfaqësuesi i Familjes Boletini

Pjesa e dytë e programit artistik

13:10 – 13: 20 – Kori i Filarmonisë-Operës së Kosovës.

13:20 – 13:35 – Ansambli i KKV “Shota” me kolazh me koreografi të valleve.

13:35 – 13:40 – Aktori Bislim Muçaj, recitim kushtuar Isa Boletinit.

NGA14:30 – ARKIVOLI DO TË UDHËTOJË PËR TE VARREZAT NË BOLETIN, në shoqërim të familjarë dhe të ftuarve të tyre.

Ora 15:00 – Ceremonia e rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini në Boletin.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/eshtrat-e-isa-boletinit-rivarrosen-ne-ora-1500/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala