Epoka e re e akullit pritet të arrijë në vitin 2030

Autori:Avdyl Pajaziti

“Epoka e vogël e akullit”, siç e quajnë hulumtuesit, e cila e kishte goditur botën gjatë shekujve 17 e 18, pritet që Tokën ta përfshijë në vitin 2030.

Ky është përfundimi i kërkimeve të profesorëve të Universiteti në Nortumbery që u prezantua në Takimin kombëtar të astronomëve në Wels, Britnaie Madhe.

Dihet se Dielli ka fushën e vet magnetike amplituda e të cilës si dhe konfigurimi hapësinor variojnë sipas kohës.

Krijimi dhe shkatërrimi i fushave të fuqishme magnetike në Diell sjellin ndryshime në rrezatimin elektromagnetik, e shkencëtarë kanë vërtetuar, se ato ndryshojnë ciklet relativisht të rregullta nga 110 dhe 90 vjet.

Gjatë kërkimit të fundit, të cilin e kanë publikuar tri revista, hulumtuesit kanë analizuar tërë prapavijën e fushës magnetike gjatë tri cikleve të aktiviteteve diellore.

Ata kanë zbuluar se në periudhën ndërmjet 2030 dhe 2040 do të ndodhë rënia drastike e aktivitetit diellor sikur në shekullin 17 e 18 kur lumenjtë Danub e Tamiz ishin krejtësisht të ngrirë dhe qëndruan me vite të tillë.

Se a do të ndodhë ky skenar, do ta dimë pas pesë vjetësh.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/epoka-e-re-e-akullit-pritet-te-arrije-ne-vitin-2030/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala