“Engjujt e biznesit” në Kosovë

Autori:Avdyl Pajaziti

Bota moderne është e varur nga fusha e inovacionit në kryerjen e obligimeve ditore dhe biznesore. Inovacioni mundëson lehtësimin e bizneseve, duke përdorur teknologjinë në favor të ekonomisë. Mbi këto premisa Qendra Inovative e Kosovës (ICK)  ka mbajtur konferencën “Engjujt e biznesit  në Kosovë, sipërmarrjet dhe ekosistemi inovativ”.

Alejtin Berisha nga “Rrjeti i Engjujve në Biznes në Kosovë” (Kosban),  ka nënshkruar marrëveshje me “Rjetin e Engjujve në Biznes në Turqi”. Berisha u shpreh se  krijimi i një ekosistemi dhe bashkëpunimi me rrjetin e njëjtë nga Turqia është mundësie e mirë për sjelljen e investimeve në vend.

“Secila formë e bashkëpunim ka rëndësinë e vetë veçmas ato në ekonomi. Kjo marrëveshje do t’i kontribuojë zhvillimit të një ekosistemi dhe mundësinë potenciale për të investuar në vend”, theksoi Berisha.

Ndërsa ambasadorja e Turqisë në Kosovë, Songyl Ozan, tha se Turqia e Kosova tashmë e kanë një histori bashkëpunimi ekonomik duke filluar nga ndërtimi i autostradës dhe  sistemi bankar dhe të sektorët e tjerë tregtar.

”Kosova ka ndërtuar institucione demokratike, ka krijuar siguri, ka filluar përmirësim ekonomik dhe Turqia e ka mbështetur Kosovën gjithmonë që nga transporti, bankat dhe sektorët tjerë të tregtisë. Ne poashtu po ndihmojnë në avancimin e femrave në biznes”, ka thënë ambasadorja e Turqisë, Songyl Ozan.

Ndërsa ambasadori i Norvegjisë në Kosovë, Jan Braathu, theksoi nevojën e ndihmesës së institucioneve qeveritare në zhvillimin e mundësive të punësimit për të rinjtë.

“Kosova ka një resurs që nuk e ka as Gjermania as Norvegjia dhe po thuajse asnjë vend në botë. Institucionet duhet ta kenë prioritet zhvillimin e krijimit  të mundësive të te rinjve veçmas në fushën e inovacionit, sepse ata janë të aftë në teknologji dhe dinë gjuhën angleze. Hap pas hapi kjo do të zhvillonte edhe vendin”- ka potencuar ambasadori Braathu.

Nga ana tjetër ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, ka falënderuar vendet e  ambasadorëve për ndihmën e ofruar në fushën innovative dhe lëmit e tjera. Ajo ka thënë se Qeveria e Kosovën e ka primare në agjendë fushën e ekonomisë.

“Ekonomia është agjenda e Qeverisë, kemi ofruar mbështetje prej agro-kulturës, zbatimin e standardeve për import dhe eksport me laboratore të cilësisë së produkteve, përmirësimin e infrastrukturës që do të na mundësoj qasje të lehtë në BE”- ka thënë ministrja Bajrami.

Për rëndësinë e inovacionit dhe bashkëpunimin e “Rrjevete të Engjujve në Biznes” mes Kosovën dhe Turqisë, kryetari i “Rrjetit të Engjuve në Biznes në Turqi”, Baybars Altuntas, tha se duhet ta shfrytëzojmë  fushën e inovacionit për qëllime ekonomike  dhe jo të kemi pretendime vetëm që të zëmë poste në ministri ose media.

Ndërsa Fuat Sami pronar nga Turqia  i “Lab X “, ka lënë të hapur mundësinë e investimeve në Kosovë.

Uranik Begu i ka thënë gazetës Fjala se qëllimi i kësaj konference ishte ngritja e bashkëpunimit të një ekosistemi inovativ mes Turqisë dhe Kosovës dhe mundësisë së tërheqjes së investimeve në vend.

“Konferenca ishte në frymën e bashkëpunimit dhe qëllim kishte ngritjen e bashkëpunimit në ekosistemin inovativ. Qëllimi i kësaj konference përveç bashkëpunimit pretendojmë të tërheqim investime në vend” është shprehur për gazetën Fjala, Uranik Begu./Gazeta Fjala/.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/engjujt-e-biznesit-ne-kosove/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala