Eliminimi i një qeni endacak në Prizren 81euro, në Prishtinë 31

Autori:Avdyl Pajaziti

I pari i Prizrenit, Ramadan Muja, duke se i ka shpallur luftë serioze qenëve endacak. Ai vetëm për eliminimin e një të tillë ka paguar hiq me pak se 81 euro. Derisa, trajtimi dhe eliminimi i 700 qenëve endacak kësaj komunë i ka kushtuar 56 mijë e 700.

Por, ky shpenzim nga Auditori Gjeneral është konsideruar si tepër i larët. Në  një krahasim të bërë, Auditori ka treguar se të njëjtin proces e ka kryer komuna e Prishtinës me vetëm 31 euro.

“Komuna kishte lidhur kontratë për eliminimin e qenve endacak. Procesi i parë i tenderimit ishte anuluar për shkak të mungesës së dy operatorëve të përgjegjshëm. Gjatë procesit të dytë të tenderimit ishte paraqitur vetëm një ofertues i cili kishte fituar kontratën në vlerë 56,700 euro. Kjo kontratë parashihte eliminimin e 700 qenve dhe përmbante dy pozicione”.

  1. Për zënien, transportin, grumbullimin, përkujdesjen dhe qëndrimin e qenve në strehimore, me çmim prej 61€ për qen; dhe
  2. Për aplikimin e eutanazisë, groposjen dhe dezinfektimin e sipërfaqes, me çmim prej 20€ për qen.

“Ne kemi vërejtur që operatori ka faturuar çmimin total prej 81€ për çdo qen të zënë. Kjo kosto për qen paraqitet mjaft e lartë krahasuar me koston prej 31€ për qen që shpenzon Komuna e Prishtinës”, ka thënë Auditori në raport.

Komuna nuk kishte kryer ndonjë proces formal për vlerësimin e situatës dhe nevojave për këtë shërbim dhe nuk posedon dëshmi të mjaftueshme për formën e trajtimit të qenve të kapur. Për më tepër, është i pakuptimtë fakti që Komuna ka planifikuar shumën e njëjte për këtë shërbim për katër vite me radhë, duke konsideruar që numri i qenve do të mbetet i njëjte gjatë viteve./Gazeta Fjala/.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/eliminimi-i-nje-qeni-endacak-ne-prizren-81euro-ne-prishtine-31/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala