Efikasiteti i tregut

Autori:Avdyl Pajaziti

Një nocion që tregon se në një treg konkurrent automatikisht arrihet një shpërndarje efektive e resurseve, duke e barazuar çmimin e kërkuar me atë të ofruar dhe sasinë e kërkuar me atë të ofruar. Efikasiteti i tregut bazohet në procesin e vetëkorrigjimit që eliminon mungesat apo tepricat.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/efikasiteti-i-tregut/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala