Efekti që Coca-Cola ka në tru

Autori:Avdyl Pajaziti

Pijet me sheqer konsiderohen si kontrobuesit më të mëdhenj të obezitetit, diabetit të tipit 2 dhe prishjes së dhëmbëve.

Por a e keni menduar ndonjëherë se çfarë i shkakton trurit tuaj konsumimi i këtyre pijeve?

Një studiues e ka krijuar një infofotografi që shpjegon se çfarë saktësisht i ndodhë trupit pas një ore pasi të keni pirë coca-cola.

Në 10 minutat e para, 10 lugë sheqer e godasin sistemin tuaj. Ju nuk villni menjëherë pas kësaj sasie të madhe të ëmbëltuesve për shkak se acidi fosforik i trupit e balancon sheqerin dhe ju ndihmon ta mbani të ulët.

Pas 20 minutash, mëlçia juaj e shndërron sheqerin në yndyrë që t’i bëjë vend në trup.

Pas 40 minutash, pasi që kafeina që përmban coca-cola të absorbohet tërësisht, të zgjerohen bebëzat e syrit, ju rritet presioni i gjakut dhe si reaksion, mëlçia juaj përçon edhe më shumë sheqer në gjak.

Pas 45 minutash trupi e rrit prodhimin e dopaminës, duke dhënë kënaqësi për qendrën e trurit tuaj. Kjo është mënyra tipike se si vepron heroina

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/efekti-qe-coca-cola-ka-ne-tru/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala