Efektet anësore të kafesë

Autori:Zekirja Shabani

Njihemi si popull që jemi konsumues të shumtë të kafesë, por si duket sipas këtyre informacioneve, ka ardhur koha që ta ulim dozën ditore të konsumimit të saj.

Kafe-ja është e padëmshme për shumë të rritur. Pirja e më shumë se 6 filxhanëve të kafesë në ditë mund të shkaktojë “kafeizmin”, me simptoma si ankth dhe agjitacion. Poashtu ata mund të bëhen të varur nga kafeja deri në atë pikë që mund të mbyllen në vetvete në qoftë se e ndalin përnjëherë atë.

Kafeja që përmban kafeinë mund të shkaktojë insomnia, nervozizëm dhe shqetësim, ngacmim të stomakut, vjellje, rritje e të rrahurave të zemrës, frymëmarrje më e shpejtë etj. Konsumimi i një sasie të madhe të kafesë gjithashtu mund të shkaktojë kokëdhembje, siklet, tingëllimë të veshëve dhe rrahje të zemrës të çrregullta.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/efektet-anesore-te-kafese/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala