Edhe Albin Kurti veteran i luftës

Autori:Avdyl Pajaziti

Statusi i veteranit iu ka njohur edhe ish liderit të Vetëvendosjes Albin Kurti. Kurti është renditur në mesin e 177 veteranëve tjerë që janë publikuar në kuadër të Shtabit të përgjithshëm të UÇK-së nga njësitë vartëse të tij.

Kurti gjatë luftës për një kohë ka qenë sekretar i përfaqësuesit politik të UÇK-së në Prishtinë, Adem Demaçit.

Në prill ai u arrestua nga policia serbe ku në Nish u dënua me 25 vjet burg.

Kurti është liruar nga burgu pas luftës.

Bashkë me Kurtin në listë të veteranëve është edhe kolegu i tij nga VV Liburn Aliu.

Edhe Aliu ka qenë i dënuar me shumë vjet burg nga regjimi serb.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/edhe-albin-kurti-veteran-i-luftes/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala